Begonvil (Cemile) Çiçeğinin Bakımı

 

Sevgili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gelin duvağı çiçeği veya cemile olarak bilinen begonvil çiçeğinin bakımı ve yetiştirilmesinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında sizlere bilgi vereceğim.

 

1) Begonvil için en uygun yer neresidir?

Begonvil yetiştiriciliğinde en önemli faktör ışık olup begonviller yüksek Işık koşullarında iyi gelişme gösterirler. Begonvillerinize çok fazla çiçek açtırmak istiyorsanız doğrudan ışık alan bir yerde günlük en az beş saat ışık alması gerekiyor. Bitkinizi gölge bir yere koyarsanız bitkiniz boy yapar, bol yaprak yapar, çok az çiçek açar ya da çiçek açmaz.

 

Begonvil yetiştiriciliğinde ışığın önemini şu ifade ile daha iyi anlatabiliriz.Ne kadar fazla ışık o kadar fazla çiçek. Begonvil sert ve şiddetli esen rüzgarları sevmez. Bu nedenle bitkinizi sert ve şiddetli esen rüzgarlardan korumanız gerekiyor.

 

2) Begonvilin sıcaklık isteği nedir?

Begonviller tropikal iklim bitkileri olup anavatanı orta ve Güney Amerika'dır. Doğal olarak Brezilya, Peru ve Arjantin'de yayılış gösterirler. Ülkemizde ise özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde iyi gelişme gösterirler.

Begonviller sıcağı seven bitkilerdir. Begonvillerinize bol çiçek açtırmak

istiyorsanız sıcaklığın 25 derece ve üzerinde olması gerekiyor. Begonviller hem yüksek Işık hem de yüksek sıcaklık isterler. 10 santigrat derecenin altında gelişmeleri yavaşlar. Kış aylarında sıcaklığın -1 santigrat derece ve altına düşmesi durumunda begonviller zarar görür. -1 santigrat derecede bir iki saat zarar vermez ancak -1 santigrat derece süresinin uzun olması durumunda bitkileriniz zarar görür. Bu nedenle kışları sert ve soğuk geçen bir ilde yaşıyorsanız begonvillerinizi saksıda yetiştirebilir ve kış soğuklarından önce bitkinizi kapalı bir mekana alabilirsiniz.

 

3) Begonviller hangi toprak ya da topraklarda iyi gelişme gösterir?

Diğer bütün çiçekler de olduğu gibi begonvillerde organik maddesi zengin olan topraklarda iyi gelişme gösterirler. Begonvillerinizi 1- tek başına torf 2- tek başına hindistan cevizi torfunda geçirebilirsiniz. Ya da karışım yapmak isterseniz %60-70 oranında torf, %30-40 oranında perlit. Yada %60-70 oranında torf, %30-40 oranında dişli dere kumu kullanabilirsiniz.

 

Begonviller hafif asidik topraklarda iyi gelişme gösterirler. Yani toprak pH'sının 6'nın biraz üzerinde olmasını isterler. Bu nedenle, begonvil toprağına kırmızı toprak, kırmızı bahçe toprağı ya da orman altı toprak karıştırabilirsiniz. Bu durumda %60 oranında torf %20 oranında perlit ya da kum ve %20 oranında kırmızı bahçe toprağı ya da orman altı toprak karışımını yapabilirsiniz.

 

4) Begonviller ne zaman ve ne sıklıkta sulanır?

Begonviller kuraklığa yani susuzluğa töleranslı bitkilerdir. Begonvillerinizi saksıda yetiştiriyorsanız iki sulama arasında toprağın biraz kurumasına mutlaka müsaade etmeniz gerekiyor.

 

Bunu nasıl anlarız? Parmağınızı saksı toprağının üstüne itibaren 3-5

santimetre derinlikte parmağınızı toprağa sokun. Ve iki sulama arasında toprağın mutlaka biraz kurumasına müsaade etmemiz gerekiyor. Eğer bitkinizi çok fazla sularsanız 1- çiçeklerin dökülmesine 2- çiçeklenmenin durmasına neden olursunuz. O nedenle begonvillerinizin iki sulama arasında biraz kurumasına müsaade etmeniz gerekiyor. Begonviller kışın dinlenme dönemine girerler. Bu nedenle kış aylarında mümkün olduğunca sulama aralığını açmanız gerekiyor. Begonvilleriniz susuz kalırsa yapraklar aşağıya doğru sarkar ve yaprakların rengi koyu yeşile döner. Btkinizi çok fazla sularsanız bu kez yaprakların rengi açık yeşile döner. Bu nedenle size tavsiyem, iki sulama arasında toprağın biraz kurumasına mutlaka müsaade etmeniz gerekiyor. Bitkinizi çok fazla sularsanız bitkiniz bol yaprak verir ve az çiçek oluşturur. 

 

5) Begonvillere ne sıklıkta ve hangi gübreler verilir?

Begonvillerde gübreleme bahar ayında sürgünler üç ile beş santimetre boya ulaştığında başlanır. Başlangıç döneminde fosforlu gübreler çok önemli. Bitkinize çiçek arttırmak istiyorsanız fosforlu gübreleri özellikle kullanın. Başlangıçta fosforlu gübreleri kullanmak çiçeklenmeyi teşvik eder. Bu nedenle 5-10-5 içerikli yani fosfor içeriği yüksek olan gübreler kullanabilirsiniz. Sonraki dönemlerde dengeli gübreleme tavsiye ediyoruz. 15-15-15 artı mikroelement ya da 20-20-20 artı mikro element içeren gübreleri kullanabilirsiniz. Bitki geliştikçe başlangıç döneminde birlikte suya bir çay kaşığı, ilerleyen dönemlerde ise bir litre suya 2 ya da 3 çay kaşığı gübre verebilirsiniz. Begonvillere çok sık ve çok fazla gübre verirseniz çiçeklenmeyi önlersiniz. Bu nedenle çok sık gübrelemeyi kesinlikle yapmamanız gerekiyor. Sizlere tavsiyem begonvillere sadece ayda bir kez gübre vermeniz gerekiyor. Begonviller aynı zamanda demir eksikliğine çok hassas. Ve demir eksikliğinde özellikle yaprak, üst yapraklarda sararma meydana geliyor. Aynı zamanda bor, çinko ve mangan gibi diğer mikro elementlere de hassas. Bu nedenle begonvillerin gübrelenmesinde mutlaka mikro element içeren gübreler kullanmanızı sizlere tavsiye ediyorum. Bitkilerinize çiçeklenme öncesinde potasyumlu gübre verirseniz

 

1- bitkileriniz daha fazla çiçek açar

2- bitkilerinizin çiçekli kalma süresi daha uzar.

 

Bu nedenle özellikle potasyumlu gübrelerle vermenizi de sizlere tavsiye ediyorum.

 

6) Begonviller nasıl budanır?

Bitkiniz gençse yani bitkiniz de tek dal varsa bitkimizi dallandırmak için burada yapmamız gerekiyor. Örneğin bu bitkimizi genç kabul edelim ve tek dallı olduğunu kabul edelim.

Ne yapmamız gerekiyor? Bitkimiz genç ve burada kabul ettiğiniz gibi tek dallı olduğunu düşünürseniz sadece dalın uç kısmını kesmeniz gerekiyor. Dalın uç kısmını keserseniz bitkiniz bu şekilde dallanır ve yeni dallanmaların uçlarında da bitkiniz çiçek açar.

 

7) Peki gelişmiş bitkilerde burada gördüğünüz gibi gelişmiş bitkilerde budama nasıl yapılır?

 

Gelişmiş bitkilerde iki farklı dönemde budama yapıyoruz.

1- bahar aylarında yaptığımız budama

2- her çiçeklenme dönemi bittikten sonra yapılan budama.

 

8) Peki bahar aylarında budama nasıl yaparız?

Sevgili izleyiciler begonviller de çiçekler bakın size bunu burada göstermek istiyorum. Begonvilde çiçekler o yılın yeni sürgünleri üzerinde oluşur. Bakın ana dalı görüyorsunuz. Ve bu yılın sürgünü ve çiçekler bu yılın sürgünü üzerinde oluşuyor. Onun için Bahar ayında mutlaka budama yapmamız gerekiyor. 

 

9) Peki bahar aylarında budamayı nasıl yapacağız?

Bu sürgünün uzunluğunun 50 santimetre olduğunu kabul edelim. Bahar ayında yapacağımız budamalar da sürgün uzunluğunun en fazla yarısını kesmemiz gerekiyor.

 

25 santimetre yukarıya gelip, 25 santimetre yani sürgünü tam burada ortasından kesmemiz gerekiyor. En fazla bunu 25 değil 30-35 santimetre yukarıdan da kesebiliriz. Yani begonviller derin budamayı sevmez. Bu bizim için oldukça önemli. ikinci budama ise genellikle her çiçeklenme döneminin sonunda olur.

 

Begonvillerde çiçekler Ege ve Akdeniz bölgelerinde genellikle Mayıs sonunda açmaya başlar ve Ağustos ayına kadar devam eder.

 

10) Çiçekler açılıp döküldükten sonra ne yapmamız gerekiyor?

Bu sefer yumuşak budama yapmamız gerekiyor. Ve sadece çiçek olan dalı uç kısmından. Bakın burada gösterdiğim gibi. Şu an çiçekli olduğu için kesmiyorum. Sadece bakın alttaki çiçeğin hemen altından kesiyorum. Yani dalı uç kısmından kesiyorum.

 

11) Oysa bahar ayında yapılması gereken budamada ne yapıyorduk? Dalımızı yarıdan kesiyorduk. Yani buradan kesiyorduk. çiçeklenme döneminden sonra ise sadece çiçekleri en alttaki çiçekli sürgünün altından kesmemiz gerekiyor. Yani begonvilleri mutlaka yumuşak budamamız gerekiyor. Ege ve Akdeniz Bölgesi bildiğiniz üzere kışları ılıman geçen

bölgelerimiz. Bu bölgelerimiz de her çiçeklerine sonrası budama yapabiliriz. Ancak bu bölgelerin dışında kışları sert geçen bölgelerde çiçeklenme sonrası budamayı tavsiye etmiyoruz.

 

12) Begonviller nasıl çoğaltılır?

Begonviller genellikle çelikle çoğaltılır. Çelikler yıl boyu yapılsa da en uygun çelik alma zamanı Ege ve Akdeniz Bölgesi için Mart - Nisan ayı, Marmara bölgesi için Nisan ve Mayıs ayı diğer bölgeler için ise Haziran aydır.

 

13) Begonvil bakımında en fazla karşılaşılan sorunlar nedir?

Şimdi bu konulara değinmek istiyorum. Begonvil yetiştiriciliğinde en fazla karşılaşılan sorun begonvillerin çiçek açmaması.

 

14) Peki begonviller neden çiçek açmaz?

Bunun beş tane nedeni var.

1- az ışık yani yetersiz Işık.

2- sıcaklık düşük

olabilir.

3- bitkiniz budanmamış olabilir.

4- bitkiniz susuz kalmış olabilir. Hiç sulanmamış olabilir.

5- fosfor eksikliğinden kaynaklı çiçek açmama sorunu olabilir. Bitkiniz yetersiz ışık alıyorsa bitkinizi mutlaka doğrudan ışık alan bir yere koymanız gerekiyor. Sıcaklığın 25 santigrat derece ve üzerinde olması gerekiyor. Bitkilerinizin çiçek açması için. Bitkilerinizi çok fazla kurutmayacaksınız ve çok fazla sulamayacaksınız. Bu konulara dikkat ederseniz çiçeklenme olur. Özellikle bitkilerde fosfor eksikliği çiçek açmamaya neden oluyor. Çiçek açmayı teşvik etmek için özellikle bahar dönemi ve sonrasında mutlaka fosforlu gübre ile bitkilerinizi gübrelenemiz gerekiyor. 

 

15) Begonviller neden az çiçek açar ve çiçeklerini döker?

Buradaki en önemli sorun çok fazla sulama yapılması. Dolayısıyla, sulamanın mutlaka azaltılması ve iki sulama arasında toprağın kurumasına biraz müsaade edilmesi gerekiyor.

 

16) Begonvilde yapraklar neden morarır ve kızarır?

Bunun ana nedeni fosfor eksikliğidir.

 

17) Begonvil yapraklarının kenarları neden morarır ve yapraklarının uçları neden kahverengiye döner?

Bunun ana nedeni de potasyum eksikliğidir.

 

18) Yapraklar neden buruşur büzüşür ve kıvrılır?

Bunun ana nedeni de mikro elementlerden çinko eksikliğidir.

 

19) Yapraklar neden solar ve dökülür?

Bunun ana nedeni de düşük sıcaklıktır. Begonvilde sıcaklığın on santigrat derecenin altına düşmemesi gerekiyor. Begonvilde genellikle hastalık olmaz. Hastalıklarla pek karşılaşmıyoruz. Ancak zararlı böceklerle karşılaşıyoruz. Bunların başında da unlu bitler, kırmızı örümcekler ve yaprak bitleri geliyor. Daha önceki birçok videomda belirttiğim gibi unlu bitlere karşı arap sabunu, hindistan cevizi yağı, neem yağı ve okaliptüs yağı kullanabilirsiniz. Bunun dışında kimyasal ilaç olarak Malathion ve Movento isimli ilaçları kullanabilirsiniz. Kırmızı örümceklere karşı ise özellikle yaprak ve çiçekler de kırmızı örümcek varsa yapraklarınızı tazikli su ile yıkayabilirsiniz. Ya da kimyasal ilaç olarak Agrimec, Kanemite, Floramite gibi ilaçları kullanabilirsiniz.

Websitemizin haber bültenine

Üye olunuz. Bizden haberleri almaya devam edin

#begonvil #gelinduvağı #bougainvillea #çiçekaçtırma #ışık #yerseçimi #sorunları #sulama #toprak #gübreleme #çoğaltma #sıcaklık #irrigation #fertigation #soil #propagation #temperature #cemile